Feature
1. High light efficiency, low power consumption, saving up to 60% energy compared traditional fluorescent light.
2. Long lifespan of 50000 hours, saving maintenance cost.
3. Optional clear or milky PC cover.
4. Optional color temperature: warm white, pure white, cold white
5. Eco friendly, no toxic materials used.
6. High quality aluminum frame and PCB.
7. No UV, no flickering, no noise.
8. Instant on/off.
9. No Radio Frequency Interference.
10. Fast return on investment.
Product details
Technical parameters
| Product name | ceiling down lighting led cob |
| Voltage | AC 85V-265V |
| Power (W) | 10W |
| Light Source | Epistar leds |
| LED Number | 18 pcs |
| Fitting Style | led downlight |
| Beam Angle | 24 degress, 38 degree ,60 degree |
| Color Range | 2700K/3000K/4000K/5000K |
| Lifespan | 50000 hours |
| Working Temperature | -40~60°C |
| Material | Aluminium alloy |
| Protection Rate | IP44 |
| Certificate | CE,RoHS |
| Luminous efficiency | 110lm/W |
| Luminous Flux | 450-550 |
| Color Temperature | 6000K-6500K |
| Cut hole (mm) | Dia.110mm |





