Feature
1. High Power, high lumen, high quality
2. Save 80% more energy compared with traditional lighting fixtures
3. Easy to install and use, secure and reliable
4. No UV or RF interference, No mercury or lead
5.Light body is made of good quality aluminum alloy with painting or anodic treatment on surface, exiguity and unique design, excellent heat dissipation
6. High quality, high efficiency, high CRI & luminous flux,
7. long life span>50000hrs
8. High brightness, low consumption, green for environment
9. PMAM lens, 120°for your choice
Product details
Techinical specification
| Item No. | VI-CL-3W |
| Power | 3W |
| Luminous flux | 300lm |
| Light source | 90-100lm/w |
| Color rendering index | Ra>85 |
| Power factor | PF≥0.93 |
| Cutout size | 75mm-80mm |
| Rated life | 50000h |
| Color temperature | 2700-3200K 6000-6500K |
| Working temperature | -20~+50°C |
| Input wattage | AC90-260V |
| IP code | IP40 |
| Warranty | 1-2 years |
| Application | Office,Home, Show case, etc. |
Application





